четверг, 17 октября 2013 г.

Біологічно активні добавки – необхідність чи вигадка?



Нам з вами очевидно, що сучасна людина віддалилася від природи настільки, що найчастіше й не дуже розуміє, що таке природа. Але ж споконвічно людина була створена таким чином, що повноцінно функціонувати могла лише у симбіозі із природою, споживаючи з їжею повний спектр натуральних продуктів, що включали в себе необхідну кількість білків, жирів, вуглеводів, мікроелементів, вітамінів і калорій. Поживність добового раціону наших предків була, як мінімум удвічі вище нашої, але й витрачали вони енергію в значно більшому обсязі завдяки фізичній праці. Наш спосіб

життя й харчування такий, що фізична активність стала набагато меншою, а обсяг і, особливо, поживність їжі значно зменшилися. При цьому ми недоодержуємо з їжею багатьох необхідних нам речовин. Коли вперше вчені звернули на це увагу – з’явилися вітаміни. Згодом прийшло розуміння, що заповнити нестачу багатьох речовин, не збільшуючи при цьому поживність їжі, можна тільки використовуючи спеціальні препарати – біологічно активні добавки.
Що таке БАД?
Біологічно активні добавки – необхідність чи вигадка?
БАД – біологічно активні харчові добавки – комплекс біологічно активних речовин, які одержують із мінеральної, рослинної або тваринної сировини. БАДи призначені для вживання одночасно з їжею або введення до складу харчових продуктів. Біодобавки можуть випускатися в таблетках, капсулах і розчинах. Важливо враховувати, що БАДи не є ліками й вводяться в харчовий раціон тільки з метою регуляції функцій організму в рамках фізіологічних норм.
Усі БАДи ділять на нутрицевтики й парафармацевтики
Нутрицевтики – харчові добавки у вигляді додаткових джерел вітамінів, мікроелементів і макроелементів, амінокислот, білків, жирів, вуглеводів і деяких інших речовин, які необхідні для нашої життєдіяльності. Нутрицевтики створені для оптимізації харчування здорової людини, ліквідації дефіциту харчових речовин, а щодо також хворої людини, то - задовільнити її потреби у харчових речовинах.
Парафармацевтики – від латинського «пара» (поруч) і "фармацевтики" (лікарські засоби) – це харчові добавки, які здатні регулювати деякі процеси в нашому організмі й застосовуються з метою профілактики певних хвороб або допоміжної терапії в комплексі з ліками. На відміну від нутрицевтиків парафармацевтики набагато ближче до ліків, адже більшість компонентів, що містяться в парафармацевтиках, використовуються в складі лікарських засобів. Але в парафармацевтиках, ці речовини, не перевищують терапевтичну дозу, тому при прийманні парафармацевтиків не повинні виникати побічні реакції.
Для чого потрібні БАДи?
Насамперед, не слід ставитися до біодобавок як до ліків, тому що вони не здатні вилікувати людину , але яке в чомусь допомогти вони все-таки можуть… Ні для кого не секрет, що багато факторів навколишнього світу здатні впливати на наш організм. От, наприклад, уживання кави й чаю зменшує здатність організму накопичувати вітаміни, мінерали й мікроелементи. Викурювання лише однієї сигарети в добу знижує кількість вітаміну С на 30-100 мг. Уживання алкоголю негативно впливає на засвоєння вітамінів і мінералів. Саме у таких ситуаціях можуть надати свою допомогу біодобавки. Звичайно, відразу до сигарет БАДи не викликають і відмовитися від чарочки за святковим стотом теж не змусять, зате допомагають поповнити нестачу вітамінів, які ми недоотримуємо з їжею.
Зараз випускають біологічно активні добавки до їжі, полівітамінні й вітамінно-мінеральні комплекси, які, як стверджують їх виробники, просто необхідні школярам, студентам, вагітним жінкам, людям похилого віку, а також людям, що піддаються підвищеному нервово-психічному й фізичному навантаженню. БАДи можуть застосовуватися з метою профілактики захворювань. Також вони допомагають реабілітуватися після важкого курсу лікування. Справжня біодобавка покликано допомогти нам у лікуванні (але не лікувати!), зміцнити здоров’я, підвищити якість життя.
Кілька десятиліть існування у світі харчових добавок привели до розуміння того, що найбільш ефективним і прогресивним напрямком буде випуск добавок не з одним-двома головними компонентами, а створення комплексних систем, розрахованих на вирішення конкретних проблем. Таким є, наприклад, склад біодобавок «Здорове волосся», «Міцні нігті», «Жіноче здоров’я» та інші. У такі комплекси входять, як правило, вітаміни, мікроелементи, екстракти трав, амінокислоти та інше.

Хочу підкреслити, що вирішити застарілу проблему сильного випадання волосся тільки за допомогою харчових добавок не можна. Однак можна починати застосовувати такі добавки в початковій стадії випадання волосся. Крім того, без застосування спеціалізованих добавок, вітамінів і мікроелементів відновити загублені волосся буде вкрай важко. Тому, незважаючи на те, що харчові добавки й не є лікарськими препаратами, вони можуть бути рекомендовані для комплексного лікування проблем волосся або шкіри голови.
Хто і як продає БАДи?
Виробники біологічно активних добавок, у гонитві за збільшенням об’єму продажу, не скупляться на активну, яскраву, багатообіцяючу рекламу. Часто аж занадто багатообіцяючу. Використовуються яскраві приклади з життя пересічних людей, яким БАДи, нібито, відкрили друге життя. Правда це чи ні, не можна стведити однозначно. Адже для виробництва-продажу БАДів потрібно отримати лише заключення спеціальних органів охорони здоров’ про те, що вони не шкідливі. А от корисні чи ні – то вже на розсуд споживачів.
Застосування реклами на телебаченні, у пресі ніяк не обмежена. Бо якщо, скажімо, реклама юридичних послуг обмежена настільки, що можна лише вказувати, які види послуг надаються, то щодо реклами ліків, вітамінів, БАДів ніяких обмежень. Говорити, що це «найкращий засіб», «найефективніший», «єдиний корисний» і так далі, настільки популярно, що людина зі здоровим глуздом одразу розуміє, що це наступний хід маркетологів у промиванні їхніх мізків. Та людина, що хворіє і прагне вилікуватися чи якось полегшити свій стан готова викладати велечезні суми за «НАЙ-НАЙ» ліки. І ось тут вмикається другий спосіб пропаганди і реалізації, що використовується виробниками БАДів – розгалужена мережа дистриб’юторів, які підкріплюють враження, що створила реклама. Часто це люди, що пройшли спеціальні тренінги з продажу, які вміють переконати майже кожного. Вони використовують при цьому спеціальні психологічні прийоми, щоб заволікти покупця. Частіше всього людині говорять, що розпочати приймати ліки потрібно, якомога швидше, що гроші вони можуть позичити і так далі. Одним словом, використовуються методи, ті ж, що й у гіпнотизерів, ворожок...
Сьогоднішня ситуація з харчовими добавками досить заплутана. З одного боку важливо зрозуміти те, що БАДи не є ліками; це концентрати натуральних біологічно активних речовин. Із цієї сторони біологічно активні добавки є постачальниками для організму вітамінів, мікроелементів, білків, амінокислот, поліненасичених жирних кислот, харчових волокон і інших речовин з визначеним впливом. Отже харчові добавки мають у першу чергу профілактичну дію. Однак останнім часом нерідко можна бачити ситуацію, коли якісь ліки (не важливо – імпортні чи вітчизняні) усе частіше оформляються як БАДи, тому що це простіше й дешевше для виробника або дистриб’ютора. Тут необхідно проявляти пильність. Оскільки стан організму залежить від того, що і у яких пропорціях ми споживаємо з їжею, то стан шлункового тракту є часто ключовою ланкою в ланцюжку порушень функціонування наших органів і систем. Із цього випливає, що в першу чергу необхідно подбати саме про шлунково-кишкову систему. Таким чином, якщо ми хочемо, щоб їжа, яку ми споживаємо, розщеплювалася й засвоювалася повною мірою, то повинні подбати про чисту воду, яку п’ємо, якісну їжі, яку їмо, про здоров’я органів шлукового тракту, про збалансовану мікрофлору кишечника, про своєчасне очищення кишечника від шлаків. Тільки після цього є сенс задуматися про застосування харчових добавок, мікроелементів та інше.
Чим керуватися при виборі БАДів?
Біологічно активні добавки – необхідність чи вигадка?
Насамперед, не забувайте, що величезна ціна й активна реклама не є гарантом високої якості харчових добавок. Запам’ятаєте: вміст вітамінів у вітамінних препаратах і збагачених ними продуктах харчування повинне вказуватися на етикетці у вигляді абсолютних значень або у відсотках добової потреби людини . У вартих уваги комплексах або продуктах зміст кожного з вітамінів в одній таблетці, капсулі або склянці напою повинна бути не менш 20-30% від добової потреби, а найкраще – в межах 50-100% цієї потреби. Набір вітамінів повинен бути по можливості повним: бажано, щоб у складі препарату було 12 вітамінів і мікроелементів, у першу чергу кальцій, йод, магній, цинк. У випадку якщо абсолютний або процентний вміст вітамінів не зазначений є підстави думати, що він мізерний. При покупці біодобавок бажано не користуватися послугами приватних розповсюджувачів: вони запросто можуть продати вам підробку. Ніхто не дасть вам гарантію, що придбана біодобавка виявиться ефективною і призведе до досягнення бажаного результату. Найкраще купувати БАДи в аптеці або спеціальних місцях продажів.
Як приймати БАДи?
Перед уживанням якої-небудь біодобавки проконсультуйтеся з лікарем. Для того, щоб біологічно активні добавки принесли користь, пам’ятайте, що їх необхідно приймати в чітко відведений час і в сукупності з відповідною дієтою. Тому зверніть увагу на свій раціон. Не дарма в перекладі з латинського «дієта» означає «спосіб життя». Адже різноманітна їжа – це джерело всіх необхідних для здоров’я вітамінів і мінеральних речовин, а біологічно активні добавки лише доповнення до неї.

2 комментария:

  1. На мою думку,БАДи це вигадка . Вони не можуть вилікувати людей.

    ОтветитьУдалить
  2. В кожного своя думка, Я нічого заперечувати не буду))

    ОтветитьУдалить